Për t’u mbrojtur nga kureshtarët, këshillohet të siguroni llogarinë tuaj në Viber për desktop me një fjalëkalim.Kur përdorni Viber për desktop, veçanërisht nëse është një kompjuter i përbashkët, këshillohet ta mbroni edhe llogarinë tuaj.Kjo, sipas zyrtarëve nga Viber, bëhet duke vendosur një fjalëkalim dhe me këtë të sigurohet edhe...
Furnizuesi gjerman i teknologjisë dhe pjesëve, Robert Bosch GmbH do të investojë 400 milionë euro të tjera për të zgjeruar objektet e saj të prodhimit të çipave në përgjigje të mungesës së vazhdueshme të tyre, që ka shkaktuar kërdi në prodhimin e gjithçkaje, nga automjetet dhe pajisjet tek kompjuterët...
Microsoft ia kaloi Apple-it për nga kapitalizimi i tregut dhe u bë kompania më e vlefshme në botë, aksionet e së cilës tregtohen në bursë, pasi raporti për biznesin e prodhuesit amerikan të iPhone nuk arriti të përmbushte pritshmëritë.Në Wall Street, Microsoft kishte një kapitalizim tregu prej 2.45 trilion...
Alphabet që është kompania mëmë e Google njofton se brenda tremujorit të tretë të vitit 2021, ka fituar 53 miliardë dollarë nga reklamat.Të ardhurat e kompanisë u rritën 41 për qind, shifra më e madhe e të ardhurave të saj në 14 vjet, përcjell Telegrafi.Google ka gjeneruar 21 miliardë...
Mungesa globale e çipave po vazhdon të shkaktojë probleme në sektorin e automobilave, me disa nga prodhuesit më të mëdhenj të makinave në botë që fajësojnë krizën për rezultatet zhgënjyese financiare këtë javë. Volkswagen dhe Stellantis thanë të enjten se mungesa e vazhdueshme e çipave mbetet një problem i madh...
Facebook do ndryshojë emrin e rrjetit të saj social në Meta, konfirmoi të enjten CEO Mark Zuckerberg, duke reflektuar fokusin e shtuar të kompanisë në ndërtimin e një bote virtuale, të njohur si “metaverse”. Por ky emër i ri pritet të ndikojë pak për të mbajtur punonjësit në koorporatë...
Në qershor të 2018-ës, ekzekutivi i Oculus, Jason Rubin i dërgoi një email anëtarit të bordit të Facebook, Marc Andreessen, me temën “The Metaverse”. “Ne besojmë se mënyra e duhur për të kapërcyer indiferencën e konsumatorëve ndaj Realitetit Virtual (VR) është të japësh atë që ata presin dhe duan nga...
Përdoruesit e Apple dhe Android me modele të vjetra kanë vetëm disa ditë derisa WhatsApp t’i ndalojë ata të kenë akses në mesazhe, foto dhe video.Platforma e mesazheve po heq mbështetjen për një numër modelesh të vjetra të smartfonëve, që do të thotë se nga 1 nëntori shumë do...
Kreu i Facebook, Mark Zuckerberg vendosi ndryshimin emrin të Facebookut në Meta. Me këtë fokusi do të drejtohet në mjedisin e ri virtual “Metaverse”, tha themeluesi i Facebook.Emri Facebook nuk mund të pasqyrojë më të gjithë gamën e produkteve, thotë Mark Zuckerberg. Rrjeti online Facebook do të vazhdojë të...
Nikoqirët e Google Meet më në fund do të marrin opsionin për t’i çaktivizuar manualisht mikrofonat dhe kamerat e pjesëmarrësve të tjerë si dhe ta parandalojnë riaktivizimin e tyre. Sipas blogut më të fundit të Google Workspace, ky funksion i ri mund të jetë një mjet i dobishëm që do...