Kanë kaluar më shumë se 12 vjet prej se Kosova ka shpallur pavarësinë, por ende nuk ka arritur të pajiset me kod shtetëror në internet apo siç njihet “domen i nivelit të lartë”. Domen të vetin kanë shumica shteteve të botës si për shembull: Gjermania , Italia , Austria ...
Kohëve të fundit në Kosovë po paraqiten probleme në kualitetin e shërbimeve të internetit nga kompani të ndryshme të telekomunikacionit të licencuara, që operojnë në tregun e Kosovës, thonë disa qytetarë në Kosovë. Këto problem ata shprehen se më shumë i vërejnë te qasja në internet, që ofrohet përmes teknologjive...
“Volkswageni” do të ndryshojë. Lëvizje të pazakonta e presin gjigantin e automobilizmit. Kompania gjermane është duke rishikuar planet për të ardhmen e saj. “Volkswageni” po e mendon të ardhmen e brendeve të veta luksoze, si “Lamborghini”, “Bugatti” dhe “Ducati”, në kuadër të planeve që i kërkojnë më shumë fonde, teksa...
Aksidentalisht ju bie telefoni në ujë! Ky mund të jetë një nga makthet më të këqija që mund të përjetoni. Garancia nuk mbulon ndonjë dëm të shkaktuar nga uji, dhe të gjitha fotot apo bisedat mund të zhduken sa hap e mbyll sytë! Por, ekzistojnë disa taktika që mund t’ju vijnë...
Në një përpjekje për të ringjallur ekonominë e goditur nga COVID-19 duke krijuar mundësi të reja biznesi dhe punësimi, Singapori është zotuar të vazhdojë të investojë në inovacion dhe teknologji. Kjo lëvizje do të ndihmojë në ringjalljen e rritjes së tregut të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit (TIK) në...
Gjenevë Agjencia e Tregtisë dhe Zhvillimit e OKB-së (UNCTAD), përmes një studimi të kryer në rreth 3.700 konsumatorë në 9 ekonomi tregtare, vlerëson se pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) ka ndryshuar përgjithmonë shprehinë e blerjes në internet, transmeton Anadolu Agency (AA). Studimi i titulluar "COVID-19 dhe tregtia elektronike", shqyrtoi se...
Kompania teknologjike “Google” njoftoi sot në internet prezantimin e dy modeleve të reja të celularëve të saj inteligjentë “Pixel”, që do të jenë në përputhje me teknologjinë 5G, duke shpresuar të rrisë asetet e saj të tregut në një sektor ku luan një rol të vogël. “5G është teknologjia më...
XperMeet do të jetë në gjendje të sigurojë video komunikim të sigurt në fusha strategjike dhe kritike si arsimi, financa, shëndetësia, energjia dhe mbrojtja Aplikacioni i ri turk i video-konferencave i zhvilluar në vend, kaloi provën e tij të parë si platformë në një ngjarje ndërkombëtare të sigurisë dhe mbrojtjes...
Nëse jeni të pasigurt nëse ka mënyrë “të duhur” për ta mbushur telefonin – apo nëse kur e mbushni për kohë të gjatë, apo shumë shpesh ose shumë shpejt mund ta dëmtojë baterinë – nuk jeni të vetmit. Unë jam një shkrimtar i vjetër në “Wirecutter” dhe kam shkruar rreth...
Facebook, YouTube, Twitter, për herë të parë do t’i nënshtrohen rregullave të BE-së për transmetimin e gjuhës së urrejtjes dhe përmbajtjes së dëmshme nën udhëzimet e Komisionit Evropian të njoftuar të enjten. Ndryshimet në Direktivën e Shërbimeve të Mediave Audiovizive të miratuara në vitin 2018 erdhën pjesërisht nga lobimi nga...
Anipots